Resultater fra tidligere løb

Her kan du se resultaterne fra de tidligere år, hvor det seneste resultater er øverst.


Du finder herunder en liste over alle løb der er linket til resultaterne for det enkelte løb.

USB 9

I 2016 deltog der 112 patruljer - endnu et år med deltagerrekord. Vinderne blev Sletten i spejder kategorien og BOB i OBG kategorien. Årets overordnet tema var at USB maskotten USBamsen var blevet kidnappet. Først skulle spejderne lokalisere bamsen hvorefter de skulle hjælpe bamsen med at flygte og til sidst skulle patruljerne dyste hinanden over Facebook eller andre medier for at få fat på koder fra hinanden. Årets pausefisk var en konkurrence hvor der skulle designes et nyt outdoor produkt og så fremvise produktet ved hjælp af tegning, video, demomodel eller andet. Kun fantasien satte grænsen.



USB 9


SPEJDER | Tilmeldte: 78

PATRULJENAVNPAUSEFISKBRØDKRUMMERESCAPE ROOMDET SIDSTE SLAGTOTAL
2Bagsværd373518090
Ahmeds bombeur0306642
Banden fra Hundredeme...381024476
Bappelapperne040141064
BE Heden440161676
Bjørne214014479
Bøllemis04012658
Bøverne11408261
Cayoga294001079
dalen26401620102
De 6 små der gør de...00404
De Alternativt Pigmen...0102012
De blå pattegrise 84001462
De Blå Spækhuggere040121062
De fem rå004610
DeSmåEngle0010212
DeStoreBanditter0012618
domino-patruljen05409
Durumgederne04012860
F uglerne00000
Falke0352845
Falke 0012012
fjorden 2535142094
Flammen 2 Hellig Anders0356445
frøerne00808
Grævlinger21404469
Gubi204041478
Hjallerup DGP00426
Hjorte174016073
Hosh334010083
Høge00000
Højen BE202115142070
Hørkær spejderne0404246
Isbjørne27206053
JyllingeTrop100000
JyllingeTrop20400242
Kaj og Bøje5158432
Kalle kamel00808
Kenneths Vogtere11541030
KGS10206228
KGS20206228
Kilden26402020106
Klan Fjog273510678
Klan Kaktus00404
Klan Karoline og Trop...19358466
Kongsdal Trop800412
Kunfu Panda00404
Lakota2200224
Mammutterne160161042
Martha Klanen01521027
Nøglen00000
Overskæg27012039
Padderne22306664
Pink Fluffy Hyper Hamster040121668
Pyromanerne1104217
Rensdyr00000
Roulaterbanden1404624
Ræven29026257
SanteMuttiHelene0404448
Sika84016670
Sjakket400122072
Skovtroldene 34306272
Slamdykkerne14254649
Sletten28352620109
Stampe1835101073
Swag ninjas008614
syv små dværge33354072
Team CAT33400881
team skumslik0354241
Toppen af Troppen154818
Tragen3904245
Trops 100000
Trops 200000
Trops 300000
Try Harder1215141859
Tøseholdet00000
Uglen391061267
Vildænderne00022

OBG | Tilmeldte: 35

PATRULJENAVNPAUSEFISKBRØDKRUMMERESCAPE ROOMDET SIDSTE SLAGTOTAL
Aarhus Ranger1820181066
Barre Klan1740141283
bestemmerne0100414
Black and White 13541050
BOB48402018126
BOB23540268109
Bækkenflækkerne263526289
De Fede Flamongoer23156448
Degnebakken32402478
DFSP62518453
Freja Klan353541084
Gaffa354018093
Galler klanen341520473
Garvede Vigger2108433
Helios20510035
KimKim00404
Klan Chili282526887
Klan den Mugne Bjørn3340121499
Klan Fubar194020887
Klan Hans1800018
Klan Kanen0018826
Klan Mammut04040686
Klan Mustache334018899
Klan Nutcrackers19408471
KLAN REX202512461
Lederne 2 Hellig Anders26108650
MS real deal steal seals 4315161084
Nissebanden37402616119
Normannerne leder2540141291
Rangerne04016258
Sct Michael314014893
Sirius II640262092
Sith Happens12016441
Thorolf eliten1100011
Tropslederne37402014111
Uglerne025201459

USB8

Hele 85 patruljer/OBG patruljer havde i år 2015 tilmeldt sig USB. Årets store vindere blev Sjakket, der løb med sejren.


USB8 - Opgaverne

  • Pausefisk - USB må følge med de strømme, der rører sig i samfundet. Og det, som folket vil have er bagedyste! Opgaven i årets pausefisk er derfor at fremstille den flotteste og lækreste USB-kage, som I formår. Da vi desværre ikke kan smage på jeres kager, bliver det jeres opgave selv at smage på det færdige resultat, og beskrive hele smagen og oplevelsen i en video, som varer MAX 1 MINUT. Inspiration: https://www.youtube.com/watch?v=mOYV7zMoDck Eller ham her, hvis resultatet er mindre vellykket (start 2:00): https://www.youtube.com/watch?v=qG4zmE3cF00 Så er der kun tilbage at sige (start 3:07): https://www.youtube.com/watch?v=mgXQF4EkVxY
  • Stress - I disse år, hvor kendte popper op, bliver store helte, og forsvinder igen på ingen tid, er der skabt noget forvirring. Vi har fundet denne video med en masse blandet musik, folk, der fremkommer, og noget mærkelig tekst. Vi har brug for jeres hjælp til at få styr på dette rod. I skal skrive, hvem der ses i videoen, hvilke sange, der spiller, og hvem der står bag citaterne. Spejder: https://www.youtube.com/watch?v=4ehGzsYSTuU og OBG: https://youtu.be/CZg9YzGYGYo
  • 3-i-1 - Telefonnummer: Ringede man på nummeret fik man en morsekode. Kode: Denne opgave består af 7 koder. I skal løse hver enkelt kode. Nogle af koderne er nye, og nogle af dem er gamle. Nogle er simple, imens andre kræver flere trin for at løses. Løsningen til hver kode er ét dansk ord. Teknik: Vi har fundet en masse billeder af nye og gamle ting, men vi ved ikke rigtigt, hvad det er. Jeres opgave er at finde ud af, hvad der er på billederne. Skriv jeres svar i feltet under billedet. Vær opmærksomme på at udfylde de rigtige felter, når I skriver jeres svar ned! Vent med at send jeres svar, indtil I har udfyldt svarfelter på alle de svar, I kan!
  • Gæt En Lort - Vi er løbet ind i et problem! Der er ikke lagt en lort på et hovede, men der er lagt 20 lorte rundt omkring, og vi skal have fundet ud af, hvem der er ansvarlig for hvilke lorte. Vi ved, hvilke 20 dyr, der har lagt lortene, men ikke hvem der har lagt hvad. https://youtu.be/4_t4TTYW1tE
  • # - #UrbanScoutBattle2015

USB8

Spejder:

PATRULJEPAUSEFISKSTRESSOPGAVENDE 3 OPGAVERGÆT EN LORT#SUM
Maks. point6030303030180
Banden fra hundredemeterskoven312521ERROR25102
Brilleegerne02213ERROR2156
De Bå BH 101712ERROR1140
De Blå BH 2076ERROR114
De Blå BH 3000ERROR1111
De blå spækhuggere043ERROR07
De få men rå015ERROR06
De gule tigre000ERROR00
De multigyldne kartofler000ERROR00
De Nøgne Nudister272117ERROR2590
Durumgederne016ERROR07
Egerne014ERROR16
Falke0913ERROR022
Falken01111ERROR022
Flammen, 2. HAT281117ERROR056
Grævlinge068ERROR317
Gubi003ERROR2225
Høge, Roskilde02315ERROR038
Høgen, Randers0107ERROR118
Hjorte2858ERROR849
Hjortespring, Trop010ERROR01
hvideslægten098ERROR017
Isbjørne01015ERROR1742
Jyllinge 1065ERROR415
Jyllinge 227124ERROR447
Kærnegruppen2600ERROR026
Kaj & Bøje302415ERROR2190
KK34014ERROR149
Knoldsparkerne000ERROR00
Løverne040ERROR04
Lynet, Kærnegruppen25137ERROR651
Maglerne0121ERROR013
Mammutterne182212ERROR153
Mariesminde Senior01214ERROR531
Nøglen, Kærnegruppen0713ERROR1030
Ninjavikingerne332017ERROR2595
Odderne020ERROR1315
Oddi0144ERROR018
Panteren012ERROR14
Pink Pandaere096ERROR116
Pumaerne2747ERROR139
Ræven262324ERROR073
Røv-48014182ERROR842
Rodskrællerne0252ERROR128
Søren og co.02111ERROR638
Sjakket54249ERROR24111
Skovmandsklanen001ERROR2425
Stampe, Kærnegruppen2511ERROR027
Tårnfalkene272413ERROR266
The Faxes19183ERROR040
The pink fluffy hyperhamster0615ERROR122
The unicorns007ERROR07
Thorlak0113ERROR014
Uglen30619ERROR1873
Ulve006ERROR814
Vaskebjørnen152111ERROR2168
Vikingerne001ERROR01
Ørnene0109ERROR120

OBG:

PATRULJEPAUSEFISKSTRESSOPGAVENDE 3 OPGAVERGÆT EN LORT#SUM
Maks. point6030303030180
Black'n'White01520ERROR3065
BME321818ERROR472
BOB 1522412ERROR30118
BOB 2341325ERROR2597
De lede01217ERROR130
Freja Klan26167ERROR2574
Kartoffeltoppene069ERROR520
Klan Chili451521ERROR23104
Klan de skizofrene zebraer11520ERROR2460
Klan den Mugne Bjørn01517ERROR335
Klan Helios0311ERROR216
Klan Locus og Viking171919ERROR2984
Klan Luffe311310ERROR2579
Klan Mustache431222ERROR29106
Klan Nissebanden241716ERROR3087
Klan Nutcrackers362520ERROR26107
KLAN REX01321ERROR236
Klan Sct. Michael242414ERROR3092
Klan SDA0134ERROR2542
Klan Sisyfos411719ERROR25102
Knuderne 2.0301616ERROR2284
Sirius II0188ERROR2349
Sith happens35158ERROR260
Thorolf ledere29815ERROR456
UGLER, 2. HAT0819ERROR2047
Vibrio351412ERROR2586
Young Boys81816ERROR244
Det plejde far at gøre0106ERROR016

USB7

USB 7 blev afviklet torsdag d. 25. september 2014. Der var 61 tilmeldte patruljer og OBG patruljer.


USB7 - Opgaverne

  • Pausefisk - Årets pausefisk var, at vi gerne ville have deltagernes bedste bud på en selvhjælpsvideo, leveret med go’ stil som disse: https://www.youtube.com/watch?v=h7VCKuwkuOk og https://www.youtube.com/watch?v=V0Ygyw4CGvY
  • Klassikkeren - I dette filmklip er der nogle personer, dyr med mere. Gæt disse. Opgavevideo vil snart være tilgængelig!
  • Virus - I denne opgave gælder det om at svare rigtig på flest mulige “virus”-spørgsmål. For hvert spørgsmål er der 5 svarmuligheder. Man kan godt svare flere gange på samme spørgsmål. Svarer man korrekt på et spørgsmål får man 3 point, svarer man forkert får man -1. Man kan ikke få minuspoint. Der er i alt 6 spørgsmål, svarer man rigtig på alle uden fejl får man 20 point. Man kan dermed få point 0-17 og 20.
  • Kode-Kyndig - I denne opgave gælder det om at få løst så mange koder som muligt. Man får kun point, hvis man er den første, der løser koden.
  • Musikquiz - I denne opgave skulle man svare på nogle musik spørgsmål.

USB7

Spejder:

PATRULJEPAUSEFISKKLASSIKERENVIRUSKODE-KYNDIGMUSIKQUIZSUM
Maks. point4020202020120
Azteker240100842
Babysælerne10895032
Badbævers000000
Brilleaberne1510891456
Bubalos1930619
Bubbibjørnene74831032
Calamba5111011441
Cave Canem1011131439
Cayoga011137839
De Multigyldne Kartofler2014110045
De seje junior1512151043
doradus000000
DovenDyr12111231654
Edderkopperne01033016
Egern - Hadsten1014121845
Egerne - københavn1613141448
Gummistøvlerne01363830
Harder1970017
Humpegumperne17000017
Hvideslægten00151218
Jagtfalkene015141131
Knoldsparkerne200170037
Kon-Tiki111612030
kuzcos real deal steal seals2610951262
Lapper000000
Løverne19141833
Mamutterne91310111255
Mugglerne10111111245
Panter000000
Pawnee121325840
Ræven - stenum gruppe251431851
Ræven - støvring14781030
Rodskrællerne010133632
Røvrenderne01010011
Skytten61081429
Tårnfalkene10100112
Teenage Mutant Ninja Scouts000000
Telebøfferne39301227
The Pink Candy Kings78111027
Thuban0971017
Ulven1412113444
Unitato2510131554

OBG:

PATRULJEPAUSEFISKKLASSIKERENVIRUSKODE-KYNDIGMUSIKQUIZSUM
Maks. point4020202020120
Clioklan32151511679
Cola au Lait24111551267
Forældrene011151734
Grinden482031247
Klan Black and White2412931664
Klan Clements2111511250
Klan den Mugne Bjørn98631238
Klan den Rosa Elefant2261471665
Klan Helios711311638
Klan Nissebanden15171731668
Klan Nutcrackers11142011258
Klan sisyfos128911646
Klanen Esbjerg13151472069
MS-Århus2810931666
Polaris24102051271
Sildeklanen10661831
Team Nutolene19163837
Unicorns of Doom15927841
Vibrio309051054

USB6

Årets USB blev afviklet 26. september med 45 tilmeldte patruljer og OBG patruljer.


USB6 - Opgaverne

  • Pausefisk - Årets pausefisk gik ud på at lave et actionklip… med madvarer. Den simpleste måde at beskrive, hvad opgaven gik ud på, er at de skulle lave en kombination af det her: http://www.youtube.com/watch?v=6qhNqmXEopI, med det her: http://www.youtube.com/watch?v=S0PvVVlJtcE
  • Spejdernørd - I Spejdernørd skulle deltagerne vise, at de behersker nogle mere eller mindre klassiske spejderfærdigheder. Som undersider fandt de 5 opgaver, hvor de fik point for de to opgaver, de klarede bedst. Kategorier:
    • Natur - Vedhæftet fil viser en test med 30 træer, hvert træ vises i 5 sekunder, og så er der 10 sekunder til, at næste træ vises. I besvarelsen er det tilstrækkeligt at skrive, hvilket af følgende træer, det er.
    • Kort og kompas - Denne del består af to dele: en praktisk del og en teoretisk del. I den teoretiske skal I svare på vedhæftede spørgsmål. I den praktiske del skal I hente vedhæftede kort og lave pejlinger mellem de markerede punkter. Altså i hvilket retning, og hvor langt man skal bevæge sig fra punkt A-B, B-C, C-D, D-E og E-F. Retningerne skal angives i grader fra 1°-360° og afstanden skal angives i meter. Afstanden og grader tages i direkte afstand (fugleflugt).
    • Knob - I skal fremstille en knobtavle med 12 knob. Der gives point efter 3 kriterier, der vægtes ens. Er der 12 knob på knobtavlen og om disse er lavet korrekt. Er de mest brugte knob på tavlen, og er der også vanskelige knob. Udseende af knobtavlen; hvor flot den er. Der skal sendes et billede af hvert enkelt knob, hvor man kan se, om det er lavet korrekt. Billedets navn skal være knobets navn.Derudover skal der sendes 2-4 billeder af selve knobtavlen og processen med at lave den.
    • Førstehjælp - I skal svare på vedhæftede spørgsmål og opgave: Førstehjælp.pdf
    • Design - Vi skal have designet et nyt USB mærke. Opgaven går dermed ud på at designe et nyt mærke til USB. Vi skal have tegning/billede af mærket med mål og farver.
  • Dronningens Nytårstale - I 1972 raserede Den Kolde Krig, og Danmark var faktisk et strategisk sted for amerikanske missiler, der kunne ramme Rusland. For at affyre missilerne skulle Danmark bruge affyringskoder, hvilket Danmark skulle spørge om. Den forespørgsel leverede selveste droning Margrethe Den Anden i sin nytårstale. Konspirationsteorier vil vide, at missilerne stadig findes, og vi vil gerne hjælpe med at opspore sandheden af den teori og de oprindelige kilder. Vi har fået de oprindelige optagelser af nytårstalen i to versioner, men vi er ikke sikre på, vi har fået det rigtige budskab. Hjælp os med at afkode de to beskeder, så vi er helt sikre på, at vi har fat i de rigtige koder, så vi kan komme sandheden nærmere og redde en potentielt forfærdelig situation! I skal både aflevere de to koder, og så skal I kort forklare, hvordan I har løst de to videoer, så vi efterfølgende kan efterprøve.
  • Gæt Et Dyr - I denne opgave skal der identificeres dyr. Jo flere I gætter, jo flere point får I. Nogle dyr gættes ud fra ledetråde, andre ud fra billeder eller lyd. Samarbejde og teknisk snilde vil være en hjælp til at finde netop det, I leder efter. Ved de fleste opgaver er der tilknyttet en fil (billede, tekst eller lyd). I har modtaget alle filerne sammen med opgaven.
  • Detektiv - Vi er blevet kontaktet af Bjergkøbing detektiver for at hjælpe dem.
    Spejder: Detektiv.pdf (Spejder)
    OBG: Detektiv.pdf (OBG)

USB6

Spejder:

PATRULJEPAUSEFISKSPEJDERNØRDNYTÅRSTALEGÆT EN FISKDETEKTIVSUM
Maks. point4020202020120
41, Herlufmagle2341214861
60, Herlufmagle000044
Adventure04919436
Brilleaberne201016191075
Chips & Bits000044
Egerne082019653
Edderkopperne000044
Falkene020046
Grethe1081410648
Hathi1221011641
Kong Skjold 1000044
Kong Skjold 211912427
Mårerne000044
Michty Muffins000044
Mowgli157815651
Olympen061719648
Ørnene020046
Panter031010427
Panteren NEG0676423
Ræven000044
Rikki Tikki Tavi29199452
Rødbederne000044
Skildpadderne08100422
Smølfer, MS1001511844
Smølferne, Kj1149141048
The Gryllers0369422
Tigeren NEG0006410
Trippilipperne000044
Vikingerne2061016658
Zenzyg156618853

OBG:

PATRULJEPAUSEFISKSPEJDERNØRDNYTÅRSTALEGÆT EN FISKDETEKTIVSUM
Maks. point4020202020120
Black & White271320191291
Clioklan4015202010105
Cola au Lait3014202016100
De Skizofrene Zebraer091101030
De Trætte Kameler5520181260
Den Rosa Elefant356818471
Die Pfadi0910121243
EKS-imo21020191667
F.U.B.A.R.252015446
Grinden091020645
Holstebro3082013677
Inuit000044
Klan Clemens2561015864
Klan Luffe241213201483
Klan Nissebanden301120181089
Klan Sisyfos3071311667
Stenum Rover01618631

USB5

USB5 blev afviklet d. 20. september 2012.


USB5 - Opgaverne

  • Pausefisk - Årets Pausefisk var inspireret af barndommens “udfyld-selv-resten”-billeder. For at have noget at hygge jer med i pauserne, har I dette motiv af det sted, hvor USB-teamet sad under årets USB. Opgaven er at fylde de tomme, sorte og hvide felter ud. Der gives point for, hvor kreative og hvor teknisk dygtige og nøjagtige I er I jeres arbejde, og for hvor mange af de tomme felter I får fyldt ud.
  • Guerilla Garden - Opgavevideo vil snart være tilgængelig.
  • Turbo-SMS - I denne aktivitet bliver I stillet ét spørgsmål ad gangen. For hver opgave er der 3 svarmuligheder. Svarer I rigtigt får, I 3 point og den næste opgave. Hvis I svarer forkert, får I 1 minus point, men kan så prøve en af de andre svarmuligheder.
  • Find 10 Fejl - I denne opgave skal I se to forskellige film. De er stort set ens, men der er 10 ting i film nummer 2, der markant skiller sig ud fra den originale film. Jeres opgave går ud på, at I skal se den originale film først, derefter film nummer 2, og så skal I finde de 10 fejl, der er i film nummer 2 - Opgavevideoer vil snart være tilgængelige.
  • Find Holger - I denne opgave skulle man finde Holger. Hvis man fik fat i nummeret, kunne man afhøre en telefonsvarer, hvor der stod, at man skulle sende en mail til jegkanikkefindeholger@gmail.com. Det er ikke længere muligt at høre telefonsvaren, men se om du kan lure nummeret! Opgave: Lige siden sommerferien, har vi ikke kunnet finde vores ven Holger. Det eneste spor, han har givet os, er den her video af en jordomrejse til en masse forskellige seværdigheder. Prøv at se om i kan tyde hans spor og få fat i en adresse, et mobilnummer eller noget lignende, som I kan kontakte ham på - Opgavevideo vil snart være tilgængelig..

USB5

Spejder:

PATRULJEPAUSEFISKGUERILLA GARDENTURBO-SMSFIND 10 FEJLFIND HOLGERSUM
Maks. point4020202020120
Brilleaberne25013202078
Bøflerne17416201269
De Selvlysende Får6315201054
Edderkopperne11018201261
Egern000000
Egerne840201042
Falkene09620843
Faxe1631620964
Flammer10010201252
Geparderne71818181071
Gjønger193620048
Gjøngerne13520837
Graabroder11000011
Griffen2111520048
Grinden11510201561
Holstebro Trop91015201165
Humlebierne1970201258
Kage047201243
Karins Disciple1414001038
Klan Koldskål241013201077
Knuderne27817201082
Kong Skjold1905201155
Metropolernes Helte91520843
Molboerne1511020551
Mowgli1410020044
Rikki Tikki Tavi91620238
Skt. Jørgens Gruppe Vanløse1007201047
Team Bubbi013160029
The Donuts143160033
Sortfødderne1451120858
Vagtlerne681320047
Vaskekortet1201616852

OBG:

PATRULJEPAUSEFISKKAOSOPGAVERKIMSLEGKLASSIKERENFIND HOLGERSUM
Maks. point4020202020120
Black & White28201120079
Clioklan3218192020109
De Skizofrene Zebraer33218201285
Gaffa34131616079
Hoatzin2339181265
Klan Sisyfos28314202085
Olympen13518201066
Stjernemix131419201278
TT21419201175
Senior Ørnene261517181591

USB4

Introvideo, som sætter årets Urban Scout Battle igang, vil snart være tilgængelig på siden!


USB4 - Opgaverne

  • Pausefisk - Årets pausefisk var at skrive en hyldestsang til USB. Sangen kunne afleveres på skrift, som lydfil, som musikvideo med en rytme til, sunget ind på en telefonsvarer, afleveret med YouTube-link, eller på en helt anden måde. Desværre forsvandt alle sange fra vores telefonsvarer (efter bedømmelsen).
  • Præmieopgave - Årets første opgave var, at de skulle fremstille en præmie til vinderne af dette års USB. Det var fint om det var en pokal, et skjold, en vandrefiskestang eller noget helt fjerde. Kravet var blot, at det var en fysisk ting, der skulle konstrueres.
  • Turbospejd - Turbospejd.doc (download fil ved at trykke på linket).
  • Teknikeren - Opgavevideoer til "Spejder" og "OBG" vil snart være tilgængelige.
  • Krimien - Vores hjemmeside blev ramt af en virus natten mellem d.21. og d. 22. september. Vi har selvfølgelig overvågning over vores hjemmeside, og vi har gennemgået alle besøg på hjemmesiden fra d. 21. september. Vores mistanke er faldet på 3 brugere. Vi beder derfor jer om at hjælpe med at opklare, om nogle af disse er indblandet. I finder her 3 klip (klip 1 (snart tilgængelig), klip 2 (snart tilgængelig), klip 3 (snart tilgængelig)) over de 3 brugeres computerskærme fra d. 21. september. I bedes beskrive hver af de 3 brugere. Hvem er de? Hvilke interesser har de? Hvilke sider besøger de? Hvilke motiver har hver bruger for at skulle sprede en virus på vores hjemmeside? Derudover skal I komme med jeres bud på, om nogle af de tre brugere (0 eller flere) er involveret i, at hjemmesiden blev ramt af en virus.

USB4

Spejder:

PATRULJEPAUSEFISKPRÆMIEOPGAVETURBOSPEJDTEKNIKERENKRIMIENSUM
Maks. point5020202020130
Baloos Seje Tøser40141001983
Basserne1591111046
Bøflerne504149582
De Kinesiske Vandrådyr2601201452
Edderkopperne3531211869
Egerne20010191059
Falkene15415101155
Flamingoerne2501111653
Gjøngerne3311381671
Helleruplund35010036
Holstebro Trop3091911271
Humlebierne2881501162
Sortfødderne351116101183
The Digebjergs3915172015106
Vigerslev Trop2801020462
Vikingerne43111201278
Ørne3851601069

OBG:

PATRULJEPAUSEFISKPRÆMIEOPGAVETURBOSPEJDTEKNIKERENKRIMIENSUM
Maks. point5020202020130
Black & White501713319102
Clements Klan3871481582
De Skizofrene Zebraer3215491878
Gubberne28910101976
Isbjørnene4010402074
Team Green Girls128601844
TT4291402085

USB3

USB3 havde deltagelse af 25 patruljer, fordelt med 20 patruljer og 5 OBG-patruljer. Første store event var, at USB var på P3, hvor den første opgave i dysten blev stillet.


USB3 - Opgaverne

  • Pausefisk - Der skulle tages et billede, der illustrerede patruljen/klanen i verdensrummet. Om de prøvede at illustrere dette på en planet, i en raket, eller noget helt tredje, var helt op til dem. Dette var dermed en meget åben opgave, med kun få krav. Alle i patruljen/klanen skulle være på billedet, og der måtte højest sendes 3 billeder. Billederne blev vurderet som en helhed. Det var tilladt at lave flere motiver, men samme motiv fra forskellige vinkler vil kunne give maksimumpoint. Udover dette billede, skulle de også tage et billede af hele patruljen samlet. Dette billede indgik ikke I bedømmelsen, men blev lagt på hjemmesiden som vinderbillede, hvis de skulle gå hen og vinde USB3, 2010. Billederne skulle sendes til urbanscoutbattle@gmail.com, senest klokken 20.30. Billeder modtaget efter klokken 20.35 ville ikke indgå i bedømmelsen.
  • Kaosopgaver
  • Kimsleg
  • Klassikeren
  • Find Holger

USB3

Spejder:

PATRULJEPAUSEFISKKAOSOPGAVERKIMSLEGKLASSIKERENFIND HOLGERSUM
Maks. point201010101060
Bøflerne13098434
De Kinesiske Vandrådyr17898648
Det Sorte Broderskab8860628
Duerne011103
Edderkopperne8786029
Egerne (KFUM)0150713
Egerne (MS)8470726
Flammer10475632
Fårene11774938
Gjøngerne0215614
Grønspætter0860822
Humlebierne1468019
Kamelerne11897742
Kapucinerordenen13087735
Pingvinerne18683641
Siho85441031
Sortfødderne14316024
The Pink Panthers12397738
Zebraerne7777028
Ørnene11798843

OBG:

PATRULJEPAUSEFISKKAOSOPGAVERKIMSLEGKLASSIKERENFIND HOLGERSUM
Maks. point201010101060
Danish Mongolian Scouts12363832
Høgene9670830
Klanen Bispebjerg13776942
The Barbie Dolls111971038
TT10780025

USB2

USB2 startede med en optakt, hvor man kunne erfare, at USB ville starte i Aftenshowet på DR1, klokken 18. I Aftenshowet var der to arrangører, som stillede 10 spejdere en opgave. Opgaven var at pionere en stige, så de kunne hente en GPS, og via dennes koordinater finde et brev, hvori der stod, hvordan man kom i gang med USB. I brevet stod der, at man skulle sende en SMS til nødnummeret for at få første opgave.

Herefter gik dysten i gang. Der skulle svares på klassiske spejderspørgsmål, man skulle ind på diverse fora, en lydfil skulle afspilles baglæns og i et hurtigt tempo, og til sidst skulle der udveksles informationer med andre patruljer, for at man kunne sænke et skib. Undervejs var der også en pauseopgave, som skulle løses.


USB2 - Opgaverne

  • Pausefisk - Patruljen skulle fremstille et kort, en tegning eller en 3D-model, som illustrerede eller forestillede det rum, eller den bygning, de befandt sig i under dysten, og hvordan dette var indrettet. Illustrationen skulle beskrive det miljø eller det landskab, som omgiver bygningen hvori spejderne befandt sig.
  • Spejderliv
  • Pointløb
  • Lydfil
  • Slagskib

USB2

Spejder:

PATRULJETILMELDINGPAUSEFISKSPEJDERLIVPOINTLØBLYDFILSLAGSKIBESUM
Maks. point5251015101075
Zebraerne5712130434
Ørnene510800326
DeKinVandrådyr5171360344
Fårene5141100131
Falkene5151376349
Sortfødderne5251082555
Egerne510801327
Kameler001070724

OBG:

PATRULJETILMELDINGPAUSEFISKSPEJDERLIVPOINTLØBLYDFILSLAGSKIBESUM
Maks. point5201015101075
Feltjægerne5000005
R.C.T.5812125446
Subsuelo5221320143

USB1

USB1 vil nok blive husket for, at det var første gang, samt at man skulle finde en af opgaverne på TV2's tekst-TV.

Hér kan man programmet, opgaven til Pausefisken, og resultatlisten.


USB1 - Opgaverne

  • Pausefisk - hver gruppe skulle lave et billede, som repræsenterer det at være spejder i deres by; evt. opstilles som en form for collage
  • Spejderquiz
  • Spejderspurten
  • Hjælpen
  • Ordet

USB1

Spejder:

PATRULJETILMELDINGPAUSEFISKQUIZSPURTHJÆLPORDETSUM
Maks. point5201015101070
Egerne5112120434
Zebraerne5157128047
Fårene503128230
Ørnene5991410047
Falkene5168125349
DeSorteFalke5114128343
Grævlingene5186135047
Krabberne5121120939
Kamelerne01410120036

OBG:

PATRULJETILMELDINGPAUSEFISKQUIZSPURTHJÆLPORDETSUM
Maks. point5201015101070
R.C.T.511515945

USB MS90

MS 90 år – USB-jubilæumsspecial. USB er blevet bedt om at lave et MS (Metodistkirkens Spejdere) jubilæumsløb, og vi har sagt ja tak. Løbet er åbent for alle, men vil have MS-fokus. Der er gået mange år siden MS blev startet; 90 år d. 3. marts. Brevduer, telegrafer og hulemalerier er blevet erstattet af mobiltelefoner, internettet og elektronik. Selvom vores verden har udviklet sig helt vildt, så binder spejdere verden over stadig knob og morser med lygter og flag. Men ved vi også hvordan man bruger al den nymodens teknologi? Introvideo bliver snart tilgængelig!


USB MS90 - Opgaverne

  • Pausefisk – Glemmebogen vi har forhørt os ved en af de gamle MS’ere om hvilken en gammel spejderfærdighed fra glemmebogen, der trænger til en genoplivning. Opgaven i dette USB’s pausefisk er derfor at slå, eller på anden vis fremstille, 2 meter reb. Der gives point for kreativitet mht. materiale- og procesvalg, antallet af kordeller og udseendet af det færdige resultat.
  • 8 Hurtige - Opgaverne blev stillet i Facebook-gruppen!
  • Tilbage til fremtiden - Lav et interview med MS Landschefen om Metodistspejdernes 150-års jubilæum, år 2072. Send filmklippet/hologrammet/hvad i nu finder på. Eksisterer MS? Er verden gået under? Er landschefen statsminister? Er spejderbevægelsen død? Kan man stadig købe hotdogs på Rådhuspladsen?
  • Facebook-spam - Den Levende Historie To af de gamle kofyfæer i Metodistkirkens Historie er kommet på Facebook. ”Synes Godt Om” dem, og løs følgende opgaver:
    1. Hvilken salme af Charles Wesley finder man på Anton Basts facebook-side? (Linket af Christian Willerup)
    2. Hvilken mad fik Anton Bast, da han blev fængslet i 3 måneder i 1926?
    3. Hvem fejrer Christian Willerup Metodistkirkens Spejderes 90 års jubilæum med?
    4. Hvilken dansker gav fra udlandet stor støtte til den danske Metodistkirke?
    5. Hvor og hvad var Anton Basts første arbejde?
    6. Hvilken kirke kom Anton Bast til i 1906, da han flyttede til København?
    7. Hvad blev især bygget højere, da Metodistkirken i Rigensgade i København blev genopbygget efter branden?
    8. Hvilke bog af John Fletcher har Christian Willerup oversat (dansk titel)?
    9. Deltag i minimum 2 af afstemningerne/spørgsmål. (Skriv ved hver afstemning, hvilken patrulje I repræsenterer!)
  • Landslederarkivet - Opgavebeskrivelsen står i dokumentet, der kan downloades ved at klikke på følgende link: Landslederarkivet.docx

USB MS90

PATRULJEPAUSEFISK8 HURTIGETILBAGE TIL FREMTIDENFACEBOOK-SPAMLANDSLEDERARKIVETSUM
Maks. point201010101060
Egerne15552936
Ørnene12386534
Edderkopperne51049937
TT181059446